Međunarodni dan žena, 8. mart obeležava se u čitavom svetu. Nastao je kao dan borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.
Početak obeležavanja povezan je sa protestima i akcijama koje su organizovale radnice tekstilnih i drugih industrija, boreći se za poboljšanje radnih uslova, daleke 1857. godine u Njujorku. Nastavak protesta desio se 1908. godine, kada je 15.000 žena marširalo ulicama istog grada zahtevajući pravo glasa, kraće radno vreme i bolje plate. Njihov slogan je bio "Hleb i ruže", gde je hleb bio simbol ekonomske sigurnosti, a ruže simbol kvalitetnog života.
Prvi nacionalni Dan žena obeležen je 28. februara 1909. godine u Sjedinjenim Američkim Državama. Kao Međunarodni dan ustanovljen je na Drugoj međunarodnoj konferenciji žena socijalista 8. marta 1910. godine u Kopenhagenu, da bi se već sledeće 1911. godine, obeležavao u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj i Danskoj. U Srbiji se obeležava od 1914. godine.
Ujedinjene nacije su 1975. godine, zvanično počele da obeležavaju Međunarodni dan žena. Dve godine kasnije Generalna skupština UN je rezolucijom proglasila 8. mart Danom ženskih prava. Iako je od prvih koraka u borbi za prava i jednakost žena prošao čitav vek, činjenice govore da se žene danas ne mogu pohvaliti da na svim poljima imaju ista prava i mogućnosti kao muškarci. One još uvek čine većinu od 1,3 milijarde siromašnih u svetu, tri četvrtine žena koje imaju više od 25 godina u Aziji i Africi je nepismeno, a takođe u proseku zarađuju od 30 do 40 odsto manje od muškaraca za isti posao.
Međunarodni dan žena je vreme za razmišljanje o postignutom napretku, pozivanje na promene i slavljenje dela hrabrosti i odlučnosti običnih žena koje su odigrale izuzetnu ulogu u istoriji svojih zemalja i zajednica. Tema sa kojom Ujedinjene nacije obeležavaju 8. mart Međunarodni dan žena 2019. godine je "Razmišljaj jednako, gradi pametno, inoviraj za promene" i fokusira se na inovativne načine na koje možemo unaprediti rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena, posebno u oblastima socijalne zaštite, pristupa javnim uslugama i održive infrastrukture.
U našoj zemlji, Ministarstvo rada, zapošljavanja, boračke i socijalne politike i Grad Beograd, u petak 8. marta sa početkom u 10 časova otvoriće izložbu "Osmi mart u Srbiji, Srbija je deo sveta", u Svečanoj sali Skupštine Grada Beograda. Na izložbi će biti predstavljeno 20 žena Srbije, čiji se profili nalaze na portalu Vikipedije, a koje su dale doprinos u UNESCO oblastima, u obrazovanju, nauci, kulturi, umetnosti, informisanju i komunikacijama.
|