"U prirodi nijedan oranizam ne deluje zasebno ."
- Rachel Carson, 1962

Darovi prirode našoj planeti su milioni vrsta koje znamo, i još mnogo njih koje predstoje da se otkriju. Nažalost, ljudi su nesumnjivo narušili ravnotežu prirode i, kao rezultat toga, svet se suočava s najvećom stopom izumiranja, kao rezultat ljudske aktivnosti.
Svake godine, 22-og aprila obeležava se Međunarodni dan planete Zemlje u cilju skretanja pažnje građanima na značaj očuvanja prirode i sprečavanja negativnih posledica po životnu sredinu. Cilj obeležavanja tog datuma je upozorenje na opasnosti koje prete životu na Zemlji, ekosistemima i urbanim zonama, usled razvoja industrije, povećane potrošnje energije, globalnog zagrevanja i klimatskih promena , kako bi svetska populacija postala svesna svoje odgovornosti prema planeti na kojoj živi i tako smanjila negativan uticaj na životnu sredinu.
Globalno uništenje i brzo smanjenje populacije biljaka i divljih životinja direktno su povezani sa ljudskim aktivnostima: klimatskim promenama (globalno zagrevanje usled „efekta staklene bašte“), krčenjem šuma, gubitkom staništa, trgovinom i krivolovom, neodrživom poljoprivredom, zagađenjem i pesticidima. Posledice su dalekosežne,a kao krajnji „korisnik“ javlja se čovek, koji strada od negativnih posledica po zdravlje zbog svojih sopstvenih postupaka.
Sva živa bića imaju podjednaku vrednost i svako igra jedinstvenu ulogu u složenoj mreži života. Vrste životinja koje izumiru su: pčele, kitovi, korali,slonovi, žirafe. Ugroženi su i insekti i ptice.
Stopa izumiranja još uvek se može usporiti, a mnoge naše ugrožene vrste još uvek se mogu oporaviti ako sada zajedno radimo na tome da ih zaštitimo i ne ugrožavamo više njihov opstanak. Povodom obeležavanja ovog dana u gradu Kragujevcu je održano predavanjem na temu „Čovek seče granu na kojoj sedi“, 22-og aprila u Srednjoj medicinskoj školi „Sestre Ninković“ , a saradnjom Instituta za javno zdravlje Kragujevac sa Srednjom medicinskom školom, Gradskom upravom za prostorno planiranje, urbanizam, izgradnju i zaštitu životne sredine i JKP Šumadija u Velikom parku su zasađene nove sadnice drveća.




|