
Svetski dan bezbednosti i zdravlja na radu obeležava se svake godine od 28. aprila 2003. godine, kada je Svetska organizacija rada pokrenula inicijativu da se promoviše bezbedan i zdrav rad sa ciljem podizanja svesti o njegovom značaju.
Koliki je značaj obeležavanja ovog datuma, govore i statistički podaci Svetske zdravstvene organizacije po kojima je broj žrtava na godišnjem nivou veći od dva miliona, dok broj nesreća bez smrtnog ishoda premašuje 260 miliona. Shodno navedenim podacima, Međunarodna organizacija rada je utvrdila da svakog dana u svetu pogine 6.300 ljudi, a posledice se ogledaju i u materijalnim gubicima koje iznose četiri odsto bruto nacionalnog prihoda.
U cilju stvaranja bezbednih uslova rada, u Republici Srbiji doneti su i odgovarajući zakonski propisi. Zakon o bezbednosti i zdravlja na radu na vrlo jasan način utvrđuje da je poslodavac dužan da obezbedi zaposlenom rad na radnom mestu i radnoj okolini u kojima su sprovedene mere bezbednosti i zdravlja na radu i ne oslobađa ga odgovornosti u vezi sa primenom tih mera.
Vlada Srbije proglasila je 2019. godinu za godinu bezbednosti i zdravlja na radu kako bi se skrenula pažnja javnosti na važnost ove oblasti.
Takođe, Ministarstvo rada, zapošljavanja, boračke i socijalne politike saopštilo je da su radnici Srbije najveći resurs i da zato zaslužuju najveći nivo bezbednosti i zdravlja na radu. Pitanje bezbednosti i zdravlja na radu je pitanje od opšteg društvenog značaja i u zajedničkom je interesu za sve zaposlene i poslodavce. Kako bi se broj povreda na radu smanjio, Ministarstvo je pripremilo plan aktivnosti kojima će se između ostalog, posebna pažnja usmeriti na doslednu primenu mera bezbednosti i zdravlja na radu, poštovanje propisanih procedura i podizanje svesti poslodavaca i zaposlenih o važnosti primene mera.
|