Svake godine četvrta nedelja u mesecu aprilu posvećena je prevenciji povreda u saobraćaju, a ove godine, u skladu sa novonastalim okolnostima, značaj prevencije još više dolazi do izražaja.
U trenucima kada zdravstveni sistem ulaže izuzetne napore u cilju sprečavanja širenja infekcije virusom Covid -19, poslednja stvar koja je potrebna zdravstvenim ustanovama jesu dodatna povređivanja, pre svega teške povrede poput onih koje se najčešće dešavaju u saobraćajnim nezgodama.
Svi oni koji se pitaju na koji način mogu pomoći zdravstvenom sistemu u borbi protiv ovog virusa, mogu to započeti sa najlakšim postupcima poput sprečavanja povreda u saobraćaju, što jednostavnijim postupcima kao što je bezbedna vožnja. Pažnja za volanom je uvek neophodna, ali tokom globalne krize javnog zdravlja ona je važnija nego ikad.
Vezivanje sigurnosnih pojaseva, poštovanje ograničenja brzine, upotreba kaciga, izbegavanje korišćenja mobilnih telefona i izbegavanje vožnje pod uticajem alkohola i drugih psihoaktivnih supstanci su načini ponašanja koji mogu pomoći u spasavanju života vozača i njihovih putnika.
Pored svih preporuka za bezbednu vožnju treba imati u vidu da je najvažnije da se u ovom trenutku poštuju preporuke epidemiologa i boravak napolju svede na najmanje moguću meru.
Inače, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije povrede u saobraćaju sa preko 1.500.000 umrlih i više desetina miliona povređenih godišnje, jedan su od vodećih uzroka prevremenog umiranja u svim zemljama sveta. U našoj zemlji, prema podacima Agencije za bezbednost saobraćaja tokom 2019. godine poginulo je 534 lica, dok je povređeno preko 20.376. Takođe, važno je istaći da je u prošloj godini. u saobraćajnim nesrećama poginulo desetoro dece.
Zato ne zaboravite – saobraćajne nezgode se mogu sprečiti i treba da učinimo sve kako bi ih izbegli, pogotovu u ovom trenutku.
Budite odgovorni zbog sebe i za dobro svih drugih. Bezbedna vožnja u doba korone – odgovornost na prvom mestu.
|