Svetski dan bezbednosti i zdravlja na radu obeležava se svake godine od 28. aprila 2003. godine, kada je Svetska organizacija rada pokrenula inicijativu da se promoviše bezbedan i zdrav rad sa ciljem podizanja svesti o njegovom značaju.
Koliki je značaj obeležavanja ovog datuma, govore i statistički podaci Svetske zdravstvene organizacije po kojima je broj žrtava na godišnjem nivou veći od dva miliona, a još 374 miliona pati od smrtnih povreda i bolesti na radu. Pored nesagledive patnje, izgubljeni radni dani predstavljaju skoro 4% Svetskog godišnjeg BDP-a.
U cilju stvaranja bezbednih uslova rada, u Republici Srbiji doneti su i odgovarajući zakonski propisi. Zakon o bezbednosti i zdravlja na radu na vrlo jasan način utvrđuje da je poslodavac dužan da obezbedi zaposlenom rad na radnom mestu i radnoj okolini u kojima su sprovedene mere bezbednosti i zdravlja na radu i ne oslobađa ga odgovornosti u vezi sa primenom tih mera.
Vodeći program obeležavanja ovog datuma 2020. godine od strane Međunarodne organizacije rada je "Bezbednost+zdravlje za sve". Suština ovog programa je pristup kojim treba smanjiti učestalost smrti, povreda i bolesti na radnom mestu i on se fokusira na 4 strateška cilja i to: 1) obezbeđivanje znanja, 2) izgradnja kapaciteta, 3) izgradnja pogodnih nacionalnih okvira i 4) izgradnja potražnje za bezbednošću i zdravljem na radu i ciljevima.
Ove godine, Međunarodna organizacija rada pokušava da pronađe i adekvatan odgovor pandemiji COVID-19, u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, setom prolagođenih kratkoročnih i dugoročnih intervencija.
U našoj zemlji od strane Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, povodom obeležavanja ovog datuma, upućen je apel da se u vreme epidemije izazvane virusom COVID-19, posebna pažnja posveti tome da Vlada Republike Srbije, poslodavci i radnici moraju aktivno učestvovati u obezbeđivanju bezbednog i zdravog okruženja kroz sistem definisanih prava, odgovornosti i dužnosti pri čemu se najveći prioritet daje principu prevencije.
|