
Svake godine 22. maja, ljudi širom sveta obeležavaju ″Međunarodni dan biološke raznovrsnosti“. Osnovni cilj Međunarodnog dana biološke raznovrsnosti je skretanje pažnje javnosti na značaj očuvanja biološke raznovrsnosnosti.
Biodiverzitet, odnosno biološka raznolikost podrazumeva raznolikost živih organizama koji nastanjuju kopno i vodu, raznolikost unutar različitih vrsta, između vrsta i ekosistema, kao i raznolikost funkcija živih organizama.
Zaštita biodiverziteta je briga celog čovečanstva i integralni deo održivog razvoja. Radi opstanka naše planete i harmoničnog zajedničkog života čoveka i prirode, svet bi trebalo da se usmeri na dva glavna cilja: očuvanje i održivo korišćenje biodiverziteta. Zaštita i održivo korišćenje komponenti biodiverziteta od suštinske je važnosti za održivi razvoj.
Danas 40% globalne ekonomije zasniva na biološkim proizvodima i procesima.
Očuvanje biodiverziteta podrazumeva obnavljanje narušenih ekosistema i prirodnih staništa, kao i očuvanje i oporavak biljnih i životinjskih vrsta. Svakoj četvrtoj vrsti sisara na Zemlji preti istrebljenje, a pred izumiranjem je i 50% biljaka.
Pošto je globalna zajednica pozvana da preispita svoj odnos prema prirodnom svetu, jedno je sigurno: i pored svih naših tehnoloških dostignuća u potpunosti smo zavisni od zdravih i živopisnih ekosistema za naše zdravlje, vodu, hranu, lekove, odeću, gorivo, sklonište i energiju. Slogan „Naša rešenja su u prirodi“ naglašava nadu, solidarnost i važnost zajedničkog rada na svim nivoima da izgradimo budućnost života u skladu sa prirodom.



|