Međunarodni dan mira, obeležava se 21. septembra. Tog dana 1981. godine, Generalna skupština Ujedinjenih nacija jednoglasno je usvojila Rezoluciju 36/67, kojom se ovaj dan počevši od 2001. obeležava svake godine u 180 zemalja sveta.
Usvojenom Rezolucijom Ujedinjene nacije su obavezale svet, da bar tog dana misli o miru i obeleži ga skupovima, manifestacijama, marševima mira i koncertima, a zemlje i narodi, ljudi svih uzrasta i iz svih društvenih slojeva, pozvani su da slave mir i daju doprinos da mir ovlada svetom.
Mir ne znači isključivo odsustvo sukoba i nasilja manjih ili većih razmera – mir predstavlja trajne napore koji se ulažu u razvoj društva i pojedinaca, mir daje priliku učenju i aktivnom delovanju. Sem toga, mir označava društvo svesnih i savesnih pojedinaca koji teže nenasilnom rešavanju sukoba i izgradnju društveno pravednih odnosa. Od 2001. godine, Međunarodni dan mira dobija svoje mesto ne samo u kalendaru UN, već ga obeležavaju brojne organizacije i pojedinci širom sveta.
Univerzalna poruka Međunarodnog dana mira glasi: "Neka mir prevlada na Zemlji, bar jedan dan mira i nenasilja", a zvuk zvona i minut ćutanja tačno u podne postali su već tradicija u zgradi UN u Njujorku. Zvono mira je inače UN 1954. godine poklonilo udruženje dece iz Japana, a izliveno je od novčića na kome piše:" Dug život apsolutnom svetskom miru".
Tema Međunarodnog dana mira za 2020. godinu je „Oblikovati mir zajedno“.
U Saopštenju UN povodom ovogodišnjeg obeležavanja, pored ostalog ističe se da „dok se borimo da pobedimo KOVID-19, vaš glas je važniji nego ikad“. Takođe, naglašav se da u ovim teškim vremenima fizičkog distanciranja ovaj Međunarodni dan mira biće posvećen negovanju dijaloga i prikupljanju ideja. Svet će biti pozvan da se ujedini i podeli razmišljanja o tome kako prebroditi ovu oluju, izlečiti našu planetu i promeniti je na bolje. Iako možda nećemo moći da stojimo jedni pored drugih, i dalje možemo sanjati zajedno. Na kraju se upućuje apel da se Međunarodni dan mira proslavi „zajedničkim snagama protiv pokušaja upotrebe virusa za promociju diskriminacije ili mržnje“.
|