Međunarodni dan UNICEF-a, obeležava se svuda u svetu svake godine 11. decembra. Naime, nakon osnivanja Svetske organizacije Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 11. decembra 1946. godine osnovala organizaciju za pomoć deci -UNICEF, odnosno Fond UN za decu. Radi se o vodećoj svetskoj organizaciji koja se brine o deci, njihovim pravima i životnim potrebama. Deluje na osnovu Konvencije o pravima deteta, a njegova osnovna uloga je da u saradnji sa vladama i civilnim sektorom pomaže u promociji, zaštiti i ostvarivanju prava dece. Osnovna ideja vodilja aktivnosti koje sprovodi sadržana je u ideji da „čovečanstvo duguje deci najbolje što ima“.
Prvobitna ideja za njegovo osnivanje je bila pomoć deci Evrope nakon završenog Drugog svetskog rata, a nakon Evrope, UN je usmerio pomoć i na druge delove sveta kako bi pomogao deci u Africi, Aziji i Južnoj Americi. Inače, UNICEF pruža dve vrste pomoći; hitnu pomoć prilikom prirodnih katastrofa i oružanih sukoba i razvojno-dugoročnu pomoć koja planski predviđa sistemske promene kako u institucijama tako i u ponašanju za dobrobit dece.
Povodom pandemije virusa COVID-19, UNICEF u ovoj godini, predvodi napore za nabavku i snabdevanje vakcinama protiv COVID-19, u verovatno najvećoj i najbržoj isporuci vakcina na svetu.
U 2021. godini, UNICEF je spreman da pomogne u isporuci 2 milijarde vakcina, 245 miliona terapeutskih sredstava i 500 miliona testova širom sveta, kako bi se obezbedilo sigurno i ravnopravno isporučivanje u zemljama sa niskim i srednjim prihodima.
|